در مورد غزه و اسرائیل

چند روز پیش، محمد احمدی عزیز، برایم ای‌میلی کوتاه فرستاد:

«با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما

همان‌طور که می‌دانید پرچم‌دار حرکت یک ملت، نخبگان آن جامعه‌اند. که یک موقع درست حرکت می‌کنند و تاریخ را تغییر می‌دهند مانند انقلاب اسلامی ما و یک موقع اشتباه می‌روند و می‌شود کربلا!

نمی‌دانم به چه صورت ولی خیلی خوب هست که به عنوان کسری از نخبگان جامعه، صدایی از ما درباره جنایات اسرائیل در غزه شنیده شود تا شاید کمی با مردم مظلوم غزه هم‌دردی کرده و کمی وظیفه خود را عمل کرده باشیم. (...)

باتشکر

التماس دعا»

و من جواب دادم:

«سلام.

بد نیست موضوع را در گروه (ysc-imo@googlegroups.com) مطرح کنید.

البته شخصاً از این‌که به من و امثال من «نخبگان جامعه» گفته شود خوشم نمی‌آید و فکر می‌کنم اگر نخبگان کسانی هستند که توانایی جهت‌دهی به جامعه را دارند، اکثر المپیادی‌ها چنین جای‌گاهی ندارند. ممنون که به این مسایل حساس هستید و می‌خواهید آن را در دیگران نیز زنده کنید...

امید،

بامداد پنج‌شنبه، 26 تیر 1393»

این را که نوشتم و فرستادم، به ذهنم رسید که من و امثال من در مورد موضوعاتی چون فلسطین و اسرائیل چه موضعی داریم و چه کرده‌ایم.

یکی از المپیادی‌های خیلی قدیمی، که شاید خودش را چندان المپیادی هم نداند، در مورد این موضوع مطالعات وسیعی کرده و ظاهراً برای خود رسالتی قایل است؛ کورش علیانی که در سال 1989، عضو تیم المپیاد ریاضی ایران بوده است و بعدها هر چند رشته ریاضی را برای تحصیل انتخاب کرده ولی آینده‌اش در کارهای دیگری رقم خورده است.

اواخر سال گذشته، در رسانه‌ها مطلبی از دکتر صادق زیباکلام نقل شد که «گفته اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد» و به دنبالش افراد موضع‌گیری‌هایی در این مورد کردند. این‌ها را ببینید:

و در این مورد، کورش علیانی هم مطالبی نوشته است که شاید آن‌ها هم برای شما خواندنی باشد. لینک اول شامل پاسخ دکتر زیباکلام به روزنامه خراسان نیز هست و از لینک دوم کامل‌تر است ولی به دلیل تفاوت در کامنت‌ها هر دو را می‌گذارم. 

 من فکر می‌کنم پیش و بیش از آن‌که لازم باشد در مورد مسایل مهم کشور و جهان موضوع‌گیری کنیم، که البته آن هم لازم است، باید در مورد آن‌ها مطالعه و فکر کنیم؛ ما باید از تاریخ اسلام، باورها و فرهنگ اسلامی، تاریخ ایران، وقایع مشروطه، انقلاب اسلامی، حوادث دوران دفاع مقدس، وقایع مهم بین‌المللی، عصر استعمار، جنگ‌های به اصطلاح جهانی اول و دوم، جنگ‌های منطقه، تاریخ تشکیل دولت اسرائیل و... مطلع باشیم. البته علاوه بر این، به دست آوردن شاخص‌های درست برای قضاوت درست در مورد این‌هاست که در نهایت موجب موضع‌گیری‌های إن شاء الله به‌موقع و به‌حق خواهد شد.

/ 0 نظر / 63 بازدید