در ابتدا اربعین حسینی (علیه السلام) را تسلیت عرض می‌کنم و امیدوارم همه دوستان از معنویت ماه‌های محرم و صفر بهره برده باشند.

برای به‌بود المپیاد چه باید کرد؟

بارها در جمع دوستان و بارها در همین وب‌لاگ در مورد مشکلات المپیاد ریاضی و راه‌های رفع این مشکلات صحبت شده است. کسانی که در این مورد دغدغه دارند پیش‌فرض‌های مختلفی در مورد ماهیت و اهداف المپیاد ریاضی دارند و این تفاوت‌ها ممکن است منجر به انتقادهای بعضاً متضاد و راه‌حل‌های ناسازگار شود.

در نگاه من و تقریباً تمام اعضای کمیته علمی، المپیاد ریاضی وسیله‌ای برای ارتقای ریاضیات در کشور است. این المپیاد از طرفی باید دانش‌آموزان در فضای مدرسه و دبیران محترم را مد نظر داشته باشد و از سویی به آینده علمی دانش‌آموزان در دانش‌‎گاه توجه کند. هر چند المپیاد می‌تواند بستری برای شناسایی استعدادهای ریاضی و تربیت ریاضی‌دانان برجسته برای کشور باشد ولی ارتقای ریاضیات در مورد کسی که حرفه و رشته‌ای غیر از ریاضیات را انتخاب می‌کند نیز مطلوب است.

بر این اساس می‌خواهم ایده‌هایی را مطرح کنم که تصور می‌کنم شدنی هستند و انجام آن‌ها مفید است. خوش‌حال می‌شوم اگر نظر شما را هم در مورد آن‌ها و یا در مورد ایده‌های دیگری که به ذهنتان می‌رسد بدانم.


ادامه مطلب ...